Muğla 1 Şubesi

Önder UÇAK'tan Gelir Vergisi Kesintileri İle İlgili Açıklama

Yüzde 15’i Aşan Gelir Vergisi Kesintileri Kamu İşverenince Karşılanmalıdır

Memur-Sen Muğla İl Başkanı Önder UÇAK, Resmi Gazete’de yayımlanan 2018 Gelir Vergisi Tarifesi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “2018 yılı gelir vergisi tarifesinde matrahlarda yapılan artışlar, 2017'ye göre iyi,2018 yeniden değerleme oranına göre yetersizdir” denildi.

 

Kamu görevlilerinin vergi kaynaklı gelir kaybının gerekçesini oluşturan gelir vergisi dilimlerinin belirlenmesine esas 2018 yılında Gelir Vergisi tarifesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan tarifeye göre gelir vergisi dilimlerinden kamu görevlilerini ilgilendiren ilk üç dilimdeki artış oranları; 1. Dilim Artış oranı %13,8 2.Dilim Artış Oranı %13.3 3. Dilim Artış Oranı %14.2 şeklinde oluştu.

Memur-Sen Muğla İl Başkanı Önder UÇAK ise bugün yayımlanan tarifeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada "Gelir vergisi matrahlarında geçmiş dönemin kayıplarını da giderecek düzeyde artış yapılmalı,%15'i aşan gelir vergisi kesintileri Kamu İşverenince karşılanmalı" Matrah sorunu/Matrah oyunu sonlandırılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Memur-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

Kamunun ürettiği mal ve hizmetlerde 2018 için %14.7 oranında, hatta kimi harç ve vergilerde daha yüksek oranlarda artış yapılırken gelir vergisi dilimlerinde artışın yeniden değerleme oranının altında tutulması; vergi ve gelir dağılımı adaleti önemsenmiyor algısı uyandırmaktadır.

Bütün bunlarla birlikte, gelir vergisi dilimlerinde yapılan artışın 2017 artışının üzerinde olmasının bir sonucu olarak; ikinci ve üçüncü dilimden gelir vergisi ödeme mağduriyeti,2017 yılına göre daha geç yaşanacaktır. Hedef; gelir vergisi mağduriyetinin hiç yaşatılmaması olmalıdır.

Memur-Sen olarak; kamu görevlileri dahil bütün ücretlilerin sadece %15 üzerinden vergilendirmeye tabi tutulmasını, yıl içinde daha üst dilimlerden vergi ödenme durumu gerçekleştiğinde ise %15'i aşan kısma ait verginin kamu işvereni tarafından ödenmesi için mücadele ediyoruz.

"Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır" denilirken, emek ve alınteriyle elde edilen gelir ile sermaye ve finans gelirlerinin vergilendirilmesi arasında hiç fark gözetmeyen anlayışı ne akil ne de adil buluruz.

Düzenli vergi ödeme teşvikinin hayata geçirilmesini vergi adaletine aykırı bulmayanlar, ücretlilerden düşük oranda vergi alınmasını da adaletin gereği olarak görebilmeliler. Siyasi irade ve maliye bürokrasisi şunu bilmelidir ki; kamu görevlileri vergi ödemekten değil, gelir vergisi üzerinden mağdur edilmekten ve adaletsizliğin giderilmemesinden rahatsızdır. Memur-Sen'in gelir vergisi konusundaki çağrısı net. Kamu görevlilerinin gelirinden elbette gelir vergisi kesilsin fakat 1.dilimden sonraki bölümün vergi yükünü Kamu İşvereni üstlensin.

Memur-Sen olarak gelir vergisi konusunda yapılan yanlışlığı ve tuhaflığı her platformda dile getirdik ve bu kapsamda; gelir vergisine esas matrahların özellikle %15’lik dilim açısından geçmiş dönem kayıplarını da telafi edecek şekilde yükseltilmesini teklif ettik.

Bu sayede, gelir vergisinin kamu görevlileri başta olmak üzere emekleriyle gelir elde edenler açısından “gelir azaltıcı” vasfı da önemli oranda sona erer diye düşünüyoruz. Sonuç olarak; 2018 yılı gelir vergisi tarifesinde matrahlarda yapılan artışlar, 2017'ye göre iyi,2018 yeniden değerleme oranına göre yetersizdir. "Gelir vergisi matrahlarında geçmiş dönemin kayıplarını da giderecek düzeyde artış yapılmalı,%15'i aşan gelir vergisi kesintileri Kamu İşverenince karşılanmalı" Matrah sorunu/Matrah oyunu sonlandırılmalıdır.

GELİR VERGİSİNDEKİ MATRAH OYUNU / SORUNU BİLGİ NOTU İÇİN TIKLAYINIZ