Muğla 1 Şubesi

"4/C'nin Adı Değişti, Sorunlar Duruyor"

“4/C'nin Adı Değişti, Sorunlar Duruyor”

14 Aralık 2020, Pazartesi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 4/C’den 4/B’ye geçen personel hakkında yaptığı açıklamada, 4/C statüsü garabetinin sona erdirildiğini, fakat 4/C’den kurtulan personelin sorunlarının tam olarak ortadan kaldırılmadığını ifade etti.

2018/11587 sayılı Sözleşmeli Personelin Çalıştırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararıyla geçici personelken sözleşmeli personel statüsüne geçenlerin hakları kısıtlanarak ve imkânları sınırlanarak anayasal hakları budanmış ve 4/B’li personel statüsü üretilmişti.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada sözleşmeli personelin statüsüne itiraz eden Genel Başkan Ali Yalçın, “Haksızlığı bitirme ısrarı ve hakkı inşa kararlılığından beslenen sendikal mücadeleyle; 4-C statüsü garabetini sona erdirdik. 696 sayılı KHK ile 657 sayılı Kanunun 4/C maddesi yürürlükten kaldırıldı. Fakat 4-C’den kurtulan personelin sorunları tam olarak ortadan kaldırılmadı. Sistemi 4/C’den, arkadaşlarımızı 4/C’lilikten kurtardık. Fakat ‘mevzuat’ ve ‘kamu yönetimi’, arkadaşlarımızı ‘üvey kamu görevlisi’ olarak görmekten kurtulamadı. Biz, 657’nin üveyi statüsüne son verdik, mevzuat ve bürokrasi ise el birliğiyle 4/B statüsünün üveyi haline getirdi” diye konuştu.

4-C’den kurtulan personelin, 4/B’den de kurtulup kadrolu olması gerektiğinin altını çizen Yalçın, 4/C’li personelin, kadroya kavuşuncaya kadar, mevcut sözleşmeli personel mevzuatından ve haklarından eksiksiz yararlanması gerektiğini ifade ederek, “Bu kapsamda, yer değiştirme hakkına sahip olmalı, emsalleri gibi ek ödeme almalılar. Unvan sınırlamasından ve emekli olma dayatmasından kurtarılmalılar” dedi. 4/C’den 4/B’ye geçenlerin yaşadığı sorunu “sözleşmeli personel statüsüne kısmi geçiş” olarak ifade eden Yalçın, bu sonucu doğuran mevzuat/uygulama hatalarının bir an önce giderilmesi, tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi gerektiğini deklare etti.